כללי

שירותי כתיבה ותוכנות עיצוב באינטרנט

שירותי כתיבה קשורים לעבודה עם חומרים שאמנם אינם טקסטים אך מהווים ערך מוסף ואטרקטיבי לסביבת התוכן: תמונות, סרטוני וידאו, מצגות ועוד. ברשת האינטרנט מגוון של כלי עבודה חינמיים/לא יקרים, שמאפשרים לשנות, להתאים ולשלב תכנים וויזואליים עם הטקסטים.

תוכנות וכלים שימושיים לשירותי כתיבה

ברשת האינטרנט ניתן למצוא אתרי הורדות רבים בהם  מגוון עצום וממכר (!) של תכנים ועיצובים  שכיף לעבוד איתם. רבים מהכלים החינמיים האלה הם ברמה טובה ויותר, ומאפשרים לעצב פריטי מדיה לשימוש אישי/מסחרי בעלות נמוכה יחסית ובמגוון אפשרויות, כשהתוצאות יכולות להיות סבירות ואפילו מעולות, ואפילו להשתלב עם תוכן שיווקי באתר או בבלוג.

אמנם כלים אלה אינם אמורים להחליף עיצוב חובבני בעיצוב מקצועי (למרות שחלק מהם מיועדים למקצוענים ממש), אך הם ברובם נוחים לשימוש, ואפשר לרכוש מיומנות טובה בעבודה איתם. ניתן לעצב באמצעותם תמונות, צילומים, וקטורים וכדומה, שגם אותם אפשר להוריד מאתרי אינטרנט. חשוב: לבדוק את זכויות היוצרים על התכנים להורדה (תמונות, צילומים) שמציעים האתרים השונים.

איך למצוא תוכנה חינמית באינטרנט

  • חיפוש ממוקד במנוע חיפוש: ברוב המקרים, בתוצאות החיפוש  עולה מבחר גדול של כלי עיצוב  להורדה ותוכנות און-ליין. אפשר להגדיר חיפוש  של כלי מסוים באמצעות ביטוי ארוך וממוקד, העשוי להניב תוצאות יעילות יותר ממילת המפתח הבסיסית ("כלי לעריכת וידאו" / "וידאו").
  • המלצות של משתמשים: המלצה ישירה של קולגה שכבר השתמש בתוכנה היא לרוב אישית, ורלוונטית לכישוריו. כדאי לבדוק באופן עצנאי את רמת המיומנות הדרושה לעבודה עם הכלי.
  • הורדת תוכנות/כלים של חברות מוכרות: לחברות גדולות (מיקרוסופט, גוגל ועוד) מספר כלים חינמיים, חלקם ותיקים מאוד, אך עדיין יעילים.

בדיקת התאמת תוכנה/כלי

אתרים שמספקים תוכנות און-ליין מציעים, במקרים רבים, תקופת ניסיון ללא תשלום, לשימוש בתוכנות. לאחר מספר פעמים ניתן לראות אם הכלי אכן מתאים למטרה הספציפית.

טיפים להורדה ולשימוש בתוכנות ותכנים חינמיים

לקרוא את תנאי השימוש! מומלץ לקרוא את ההודעות באתר החברה, התנאים לאופן השימוש, שאלות נפוצות (גם באתרים בהם ההורדה חינמית).

מוצרים לבחירה באתר: באתרים מסוימים קיימת אפשרות לבחירת מוצר מסוים להורדה כאשר באותו אתר חלק מהמוצרים  יכולים להיות חינמיים, ואילו רכישת המוצר/זכויות השימוש במוצרים אחרים היא בתשלום.

סיסמת כניסה לאתרים: בחלק מאתרי ההורדות יש ליצור שם משתמש וסיסמה, כשהאישור נשלח במייל. מומלץ לשמור את הקישור של האתר ואת המייל של התמיכה, גם אם אין צורך בסיסמת כניסה.

תשלום: לבדוק כי מערכת התשלום של האתר מופעלת ומאובטחת ע"י חברת אשראי און-ליין מוכרת.

הורדה למחשב: כלים להורדה למחשב בד"כ בטוחים ואינם נוגעים לפעילות השוטפת של המחשב. עם זאת, שימוש בתוכנת אבטחה און ליין מאפשר לוודא שההורדה בטוחה ולא פוגעת במחשב שלכם (אף פעם אין הבטחה של 100%…).

עדכונים: חלק מהתוכנות להורדה מתעדכנות און ליין. לעתים קיימת אפשרות לתזמון ידני של עדכונים.

זכויות יוצרים: קיימים מספר סוגים של הרשאות שימוש התלויות בתנאי זכויות היוצרים (הרשאה לשימוש חלקי בתוכן, רכישת זכויות מלאות וכד'). עבור כל פריט באתר עשויים  להתקיים תנאי שימוש שונים. יש לבדוק לגבי כל פריט אם קיימת אפשרות לשימוש חופשי בפריט לצורך תוכן שיווקי או פרסומי, או שמסיבות אתיות אפשרי רק להציג אותו באתר או בבלוג עם קרדיט.

אישורים נפוצים לשימוש בתכנים עם זכויות יוצרים

  • Royalty free – רכישת מנוי/מוצר בתשלום המאפשרת שימוש כמעט בלעדי בתמונה/תוכן המדיה למטרות פרטיות ומסחריות – כל אתר יכול לקבוע את מגבלות השימוש בתכנים המופיעים בו. לרוב, קבלת זכות לשימוש מסחרי היא בעלות נוספת אך אפשר לשלב את העיצוב עם תוכן שיווקי מגוון, החל בתכני אינטרנט ועד למוצרים מסחריים כגון גלויות, תמונות, אביזרי נוי ועוד.
  • צד שלישי – הצגת תכנים באתר אינה מבטיחה אוטומטית את בעלות האתר עליהם. במקרים רבים, לתכנים המוצגים באתר כ'צד שלישי' זכויות שימוש נפרדות.
  • קרדיט – הורדת תמונות חינמיות, עם מתן קרדיט ל- owner (צלם/צייר/אתר הורדות וכד'). קרדיט יכול להיות שם, קישור או תנאי אחר של האתר (למשל, שימוש חופשי בתכנים כאשר שם האתר מוטבע על התבנית).
  • CC0 – זכות המאפשרת שימוש חופשי בתמונות, המעוגנת כחלק מאישורי creative common. לרוב, השימוש חופשי לחלוטין.  עם זה, מומלץ לקרוא את נהלי האתר הספציפיים לגבי אחריות השימוש בתכנים המוצגים בו.

כלים לעיצוב און ליין (אינפוגרפיקה)

writing services infographic

Save