כללי

תוכן ויזואלי הורדת תמונות מהאינטרנט

הוספת תמונות וצילומים לתוכן של אתר מעניקה גיוון לעיצוב שלו. יתרה מכך, פעמים רבות התמונות משמשות תוספת חשובה לתוכן עצמו, לא רק בבלוגים ובאתרי חדשות, אלא גם במאמרי אינטרנט ובתכני כתיבה שיווקית. במהלך החיפושים שלי ברשת רכשתי כמה תובנות ומידע מועיל על הורדת תמונות מהאינטרנט (המידע זמין ברשת לכל הגולשים). בפוסט זה אשתף  כמה נקודות חשובות בנושא.

web-photography

הוספת תמונה לאתר

קביעת גודל התמונה

במרבית האתרים הרזולוציה המתאימה לגודל התמונה נקבעת מראש. תכונה מועילה כאשר מעלים תמונה לאתר ורוצים להתאים מחדש את הגודל. ברוב האתרים אפשר לבחור גודל תמונה בהתאם להגדרה כללית: גדול, בינוני וכדומה. זו בדרך כלל אפשרות נוחה יותר מהתאמה ידנית של הגודל.

תמונות באתר

אפשר להעלות מהאינטרנט, המחשב, או ממאגר התמונות של האתר עצמו (קבצים בפורמט) תמונות וצילומים, ולמקם במאמר או בפוסט:

  • הוספת תמונה באמצעות קוד – מעתיקים את קוד התמונה, מדביקים אותו בעריכת ה- HTML של התוכן (בהתאם למיקום התמונה בדף) ומאשרים.
  • מיקום תמונות באתר – תמונה אפשר להוסיף לתכנים בזמן העריכה, או לאתר, דרך מערכת הניהול העצמאית שלו.
  • ברוב אתרי וורדפרס ניתן למקם את התמונות בכל התפריטים (תפריט צד, פוטר וכד').
  • באתרים מסוימים נדרשת תכונה לניהול דפי גלריה מיוחדים לתמונות, שכוללים אפשרויות שונות: העלאת תמונה עם / בלי טקסט, הוספת כותרות וכד'.

הורדת תמונות מהאינטרנט

ברשת האינטרנט מאגרי תמונות חינמיים,  אתרי שיתוף, ואתרי הורדת תמונות בתשלום. באתרים המציעים תמונות להורדה בתשלום יש בדרך כלל מבחר רב ומקוטלג של תמונות.

זכויות יוצרים על תמונות

חשוב: מבחינה טכנית מתאפשר להוריד תמונות מכל אתר כמעט. אבל, רצוי לבדוק את זכויות היוצרים (כולל תמונות שאפשר להוריד דרך מנוע החיפוש של גוגל ודומיו).

רצוי לבדוק את זכויות היוצרים על התמונה, גם אם מדובר במאגר תמונות המאפשר הורדה חינמית, מכיוון שזכויות על התמונות הן לא בהכרח של האתר שמציג אותן, אלא יכולות להישמר כזכות היוצרים של המשתמש שהעלה את התמונה לאותו אתר. עקרונית, אפשר לפנות לבעלי זכויות היוצרים ולבקש אישור להעלאת התמונה (לעתים מותנה בהוספת קרדיט).

זכויות שימוש בתמונות

לכל אתר תנאים ומגבלות אינדיבידואלים ומחמירים יותר או פחות, לשימוש והורדה של תמונות מהאתר, ואופן השימוש בתמונה קובע גם את עלויות השימוש. דוגמאות:

  • מטרת השימוש בתמונות (האם למטרה אישית או מסחרית)
  • מיקום העלאת התמונות (האם אתר פרטי או רשת חברתית)

סוגי רישיון משתמש

free  – חינמי, כאשר ניתן להוריד תמונות ללא מגבלה. התמונות במאגר החינמי הן בדרך כלל במבחר מצומצם ופחות מגוון.

royalty free – זכויות השימוש בתמונות הן בידי הנהלת האתר. הורדת תמונות הנכללות ברישיון זה (בדרך כלל בתשלום) מאפשרת שימוש לא בלעדי בתמונה, למטרות שונות, על פי מגבלות האתר.

רישיון מורחב – אפשרות לרכוש תמונות כגון צילומים בלעדיים, זכויות יוצרים, שימוש למטרות נוספות (הדפסה, הפצה מסחרית). הרישיון מאפשר מעין בעלות על התמונות, אך בדרך כלל יקר יחסית.

טיפים

  • לא כל תמונה שמבחינת איכות ויזואלית מתאימה לאתר "עוברת בהצלחה" סורקים של מנועי חיפוש. למטרה זו קיימות תוכנות בדיקה, באמצעותן ניתן לבדוק האם התמונה חוסמת סורק או מכבידה על העלאת הדף.
  • במהלך עריכת התוכן, אפשרי בדרך כלל לשנות ולהוסיף תכונות לתמונה שהועלתה לדף  -להוסיף כותרות או להדגיש שוליים וכדומה.
  • קידום אתר אורגני –  הוספת תגים ומילות מפתח לתמונות באתר מקדמת את מיקום התמונה במנוע חיפוש התמונות!