תוכן ויזואלי הורדת תמונות מהאינטרנט

בית » כללי » תוכן ויזואלי הורדת תמונות מהאינטרנט
הוספת תמונות וצילומים לתוכן של אתר מעניקה גיוון לעיצובו, ופעמים רבות התמונה מהווה תוספת חשובה לתוכן עצמו, לא רק בבלוגים ובאתרי חדשות, אלא גם במאמרי אינטרנט ובתכני כתיבה שיווקית. במהלך החיפושים שלי ברשת רכשתי כמה תובנות ומידע מועיל על הורדת תמונות מהאינטרנט (המידע זמין ברשת לכל הגולשים). בפוסט זה אשתף  כמה נקודות חשובות בנושא.

הוספת תמונה לאתר

קביעת גודל התמונה

במרבית האתרים הרזולוציה המתאימה לגודל התמונה נקבעת מראש. תכונה מועילה כאשר מעלים תמונה לאתר ורוצים להתאים מחדש את הגודל – ניתן לבחור גדול, בינוני וכד'. בדרך כלל אפשרות נוחה יותר מהתאמה ידנית של הגודל.

תמונות באתר

ניתן להעלות מהאינטרנט, המחשב, או ממאגר התמונות של האתר עצמו, תמונות (וצילומים), ולמקם במאמר או בפוסט:

  • הוספת תמונה באמצעות קוד – מעתיקים את קוד התמונה, מדביקים אותו בעריכת ה- HTML של התוכן (בהתאם למיקום התמונה בדף) ומאשרים.
  • מיקום תמונות באתר – תמונה אפשר להוסיף לתכנים בזמן העריכה, או לאתר דרך מערכת הניהול העצמאית שלו.
  • ברוב אתרי וורדפרס ניתן למקם את התמונות בכל התפריטים (תפריט צד, פוטר וכד').
  • באתרים מסוימים נדרשת תכונה לניהול דפי גלריה מיוחדים לתמונות, שכוללים אפשרויות שונות: העלאת תמונה עם / בלי טקסט, הוספת כותרות וכד'.

הורדת תמונות מהאינטרנט

ברשת האינטרנט מאגרי תמונות חינמיים,  אתרי שיתוף (flicker לדוגמא), ואתרי הורדת תמונות בתשלום. באתרים המציעים תמונות להורדה בתשלום בדרך כלל מבחר רב ומקוטלג של תמונות.

זכויות יוצרים על תמונות

חשוב: טכנית ניתן להוריד תמונות מכל אתר כמעט. אבל, רצוי לבדוק את זכויות היוצרים עליה (כולל התמונות שניתן להוריד דרך מנוע החיפוש של גוגל ודומיו).

רצוי לבדוק את זכויות היוצרים על התמונה, גם אם מדובר במאגר תמונות המאפשר הורדה חינמית מאחר וזכויות על התמונות הן לא בהכרח של האתר שמציג אותן, אלא יכולות להיות בידי המשתמש, שהעלה את התמונה לאותו אתר. עקרונית, אפשר לפנות לבעלי זכויות היוצרים ולבקש אישור להעלאת התמונה (שלעתים מותנה בהוספת קרדיט).

זכויות השימוש בתמונות

לכל אתר תנאים ומגבלות אינדיבידואלים ומחמירים יותר או פחות, לשימוש והורדה של תמונות מהאתר, ואופן השימוש בתמונה קובע גם את עלויות השימוש. דוגמאות:

  • מטרת השימוש בתמונות (האם למטרה אישית או מסחרית)
  • מיקום העלאת התמונות (האם אתר פרטי או רשת חברתית)

סוגי רישיון משתמש

free  – חינמי, כאשר ניתן להוריד תמונות ללא מגבלה. התמונות במאגר החינמי הן בדרך כלל במבחר מצומצם ופחות מגוון.

royalty free – זכויות השימוש בתמונות הן בידי הנהלת האתר. הורדת תמונות הנכללות ברישיון זה (בדרך כלל בתשלום) מאפשרת שימוש לא בלעדי בתמונה, למטרות שונות, על פי מגבלות האתר.

רישיון מורחב – אפשרות לרכוש תמונות כגון צילומים בלעדיים, זכויות יוצרים, שימוש למטרות נוספות (הדפסה, הפצה מסחרית). הרישיון מאפשר מעין בעלות על התמונות, אך בדרך כלל יקר יחסית.

חשוב

  • לא כל תמונה המתאימה ויזואלית לאתר 'עוברת בהצלחה' סורקים של מנועי חיפוש – קיימות תוכנות בדיקה, באמצעותן ניתן לבדוק האם התמונה חוסמת סורק או מכבידה על העלאת הדף.
  • במהלך עריכת התוכן, ניתן בדרך כלל לשנות ולהוסיף תכונות לתמונה שהועלתה לדף  -להוסיף כותרות או להדגיש שוליים וכו'.
  • קידום אתר אורגני –  הוספת תגים ומילות מפתח לתמונות באתר מקדמת את מיקום התמונה במנוע חיפוש התמונות!