בלוג

כלים פשוטים לשמירת תכנים לקריאה

לרשת הדיגיטלית מועלים מיליוני מאמרים ופוסטים בחודש, מדי כמה שעות מועלים פוסטים חדשים ומעניינים במגזינים ברשת, האינטרנט הוא מקור מידע ענק היקף לכל דבר שברצוננו לדעת, ונראה שאין תחום שלא ניתן לקבל עליו אינפורמציה דיגיטלית עדכנית ושימושית: מאמרים, דעות, מחקרים ואפילו סיפורים ובלוגים יצירתיים עם מוסר השכל.

אבל, לחיפוש מידע באינטרנט חיסרון מסוים, מכיוון שמרבית תחומי החיפוש מקיפים כמויות מידע עצומות, וברוב המקרים תוצאות החיפוש מובילות למקורות מידע רבים נוספים. לא ניתן לקרוא את כל האינפורמציה ברשת, וכאשר נדרש מידע, שמוגבל לתכונות או תחומים מסוימים, אין ברירה אלא לסנן את מקורות המידע.

מאחר שבעבודתי אני נדרשת לחיפוש מידע באינטרנט במגוון תחומים,  במהלך הזמן נוצר צורך בהפרדת התכנים החשובים או המיידים יותר, משאר התכנים המתפרסמים ומתעדכנים ברשת.

ההכרח הוא, כמובן, אבי ההמצאה, ובפוסט זה  מידע לא מחייב, לא בלעדי, ולא בהכרח מתאים לכול, על שימוש בכלים בסיסיים ואפילו חינמיים  ליצירת מאגרי תכנים, היכולים להפוך את סינון חומרי הקריאה (בעיקר עבור אלה שמלאכתם כתיבה) לנוח יותר.

business-notes

שמירת מידע קצר

פתקים או הודעות הם וידג'טים שאפשר להעלות לשולחן העבודה מהמחשב עצמו (לרוב הם מהווים חלק מהיישומים המובנים במחשב), או להוריד חינם מחנויות גוגל, מוזילה ועוד (אלה בד"כ יישומי צד שלישי והחברות אינן אחראיות על האבטחה).

פתקים דיגיטליים מבוססים ברוב המקרים על טכנולוגיה פשוטה, ללא אפשרויות עריכה, לעתים הכיתוב רק משמאל לימין, וקל לצבור כמות גדולה של הודעות שעבר זמנן. עם זאת, הפתקים מחיקים, וטובים לאיסוף רשימות קצרות, תזכורות לכתובות אינטרנט וכדומה.

איסוף דפי אתרים

בדפדפני האינטרנט המוכרים קיימת אפשרות לסרגל מועדפים, בו ניתן לשמור מאמר יחיד בסרגל עצמו, או בתוך בספריות המשנה. למעשה, ניתן לבחור בנושאים ראשיים לספריות, ולהמשיך ליצור ספריות משנה ותת-ספריות משנה, לשנות שמות, לציין הערות וכדומה.

איסוף תכנים מהרשת

דרך יישומים כגון Evernote אפשר לשמור תכנים דיגיטליים, כולל תמונות, מראי המקום ועם סנכרון לנייד, זאת באמצעות רישום קצר ולרוב חינמי (עם אפשרויות לתכניות PRO בתשלום). יישומים אלה מאפשרים תכונות כגון יצירת ספריות, תגיות, סימון ועריכת הטקסט (כמובן ללא הפרת זכויות יוצרים), ומתאימים לאיסוף תכנים חשובים ושמירה על הקישורים שלהם.

שימוש בתכונות יומן גוגל

כלי אינטרנט רבים כוללים פונקציות שמירת מידע, שיכולות להתאים ליצירת 'מאגר' תוכן לקריאה.

לדוגמא: יומן גוגל יכול לשמש כטבלת excel מובנית. אמנם קצת נוקשה מבחינה ויזואלית, אבל עם יתרון חשוב –  ניתן ליצור מספר יומנים במקביל, ולנהל כל יומן בנפרד.


לבלוג של שירותי הכתיבה