תוכן

הדרך לכתיבה שיווקית קצת אחרת

לאחרונה נשאלתי האם כתיבה שיווקית היא חלק חיוני של תהליך השיווק, כלומר האם אפשר 'לעקוף' את הכתיבה השיווקית אך עדיין להגיע לקונים הפוטנציאליים באמצעות הטקסט. השאלה אם ניתן לפרסם תכנים לקוראים שאינם מודעים לכך שהתוכן שהם קוראים שיווקי, הפכה רלוונטית מאוד לאחרונה. פוסט זה מתייחס לצורך בכתיבה שיווקית 'קצת אחרת'.

להבין את קהל היעד של הכתיבה השיווקית

כיצד קוראי מאמר/כתבה יכולים לדעת שהמאמר שהם קוראים הוא 'מאמר כתיבה שיווקית'?  דעתי היא שאם המאמר אינו מסומן כמאמר 'כתיבה שיווקית' (כלומר מוגדר כתוכן שיווקי/תוכן ממומן וכד') ולא מצוינים בו שם החברה או סלוגן המוצר, הקוראים לא אמורים לדעת שמדובר בתוכן שיווקי.

עם זאת, כיום מרבית הגולשים מיומנים בקריאת תוכן שיווקי, יודעים להקליק על קישורים שמפנים לדפי נחיתה, ולמעשה מצפים ממאמרי אינטרנט לענות על הצורך השיווקי שלהם (להציע פתרונות, מוצרים וכד').

לכן טבעי להניח שמאחר וקוראי התכנים כבר מצפים להפניה שיווקית של המאמר או הכתבה, כדאי ונכון עבור בעל העסק או משווק המוצר ליצור תוכן 'פחות שיווקי', בעיקר כדי לייחד את המוצר/שירות שברצונו לפרסם. הנחות מסוג זה אינן בהכרח נכונות!

צרכנים של כתיבה שיווקית

לפני שמשנים קונספציות על כתיבה שיווקית חשוב לבדוק ולקבל מושג במה מתעניין קהל היעד של התוכן. קוראי התוכן השיווקי הם גם צרכנים בפוטנציה – האם באמת חשוב להם שהתכנים יהיו 'לא שיווקיים'? כיצד ניתן לבדוק?

סקר אישי – עריכת סקר קצר יכולה להעלות תשובות מעניינות. למשל: ייתכן וקוראי התוכן הפוטנציאליים כן מעוניינים לקרוא תוכן שיווקי אם הוא עונה על הצורך לממש את התשוקות שלהם, מספק להם אפשרויות רכישה נוחות, ועוד.

סקר הרגלי צריכה – אחת הדרכים לקבלת מידע על כיווני השוק היא באמצעות סקרי הרגלי צריכה, אותם עורכות חברות מדיה בארץ ובעולם. החברות הללו מייחסות חשיבות רבה לכיוונים השיווקיים של קהלי יעד שונים ומפולחים.

ללמוד מהגדולים – אתרי המדיה והשיווק הגדולים מספקים עדכונים שוטפים על הלכי הרוח השיווקיים בארץ ובעולם, דרך טובה להתעדכן במגמות השיווק ולקבל מידע ב'זמן אמיתי'.

כתיבה שיווקית, או אולי בידול העסק?

השאלה אם קיימת 'כתיבה שיווקית אחרת' רלוונטית עבור בעלי עסקים בענפים תחרותיים, שרוצים לבדל את עסקיהם.

יש לזכור כי כתיבת תוכן שיווקי היא לא האמצעי יחיד לבידול עסקים, קטנים כגדולים, אך יחד עם המגוון העצום של אפשרויות שיווק ומיתוג לעסקים, לתוכן השיווקי חלק גדול בשיווק ובבידול של עסקים (בכל סדרי הגודל).

מומלץ לכלול בעוגת התקציב השיווקי תכני כתיבה שיווקית משכנעים ואפקטיביים כגון שכוללים חבילות תוכן ומאמרי תדמית.

דרכים לכתיבה שיווקית קצת אחרת

כדי לאפיין את התוכן יש לבדוק מראש פרמטרים כגון: המוצר, קהל היעד, המתחרים, ערוצי פרסום התוכן, ועל פיהם לקבוע את סגנון הכתיבה השיווקית הנדרש לאותו למוצר/שרות/עסק:

ערוצים לשיווק תוכן שיווקי

למעשה, אין חדש תחת השמש. אם מדובר בפרסום תכנים בערוצי מאמרים, ברשתות חברתיות או בדפי נחיתה, בכולם המטרה היא בעצם למכור ולשווק. זו גם הציפייה של מרבית הגולשים/הקוראים, כאשר כיום חברות התוכן הגדולות נוטות לפרסום של תוכן שיווקי מוצהר ואיכותי.

דרך נפלאה ליצור התעניינות בתכנים בעלי ערך הם (עדיין) אתרי המדיה החברתית.

סגנון כתיבה שיווקית

ניתן למקם את סגנונות הכתיבה השיווקית על מעין ציר דמיוני:

בקצהו האחד של הציר:  'כתיבה שיווקית חיובית':

כתיבה המתבטאת בסגנון כתיבה חיובי.

הקצה השני של הציר: 'עונה על הכאב והצורך של הקורא':

על התוכן להציג בפני הקוראים/גולשים את הפתרונות לצורך הדחוף שלהם במוצר.

בין שני קצוות אלה מגוון של הזדמנויות, שמתוכן ניתן לבנות את סגנון הכתיבה הייחודי שמטרתו  להציג לגולש/קונה את הערך השיווקי של המוצר, דרך התוכן.